3Foto© blesk.czV Praze budou od roku 2030 zřejmě moci jezdit jako taxi jen elektromobily
V Praze budou zřejmě od roku 2030 moci jezdit jako vozidla taxi jen elektromobily. Od srpna příštího roku pak budou muset vozy taxi splňovat emisní normu Euro 6d, která je přísnější verzí standardů EU ke snižování množství škodlivin vypouštěných z výfuků. Schválili to radní města, o vyhlášce budou ještě hlasovat zastupitelé.
Důvodem úpravy jsou výrazný nárůst vozidel taxislužeb z posledních let, jejich vysoké průměrné stáří dosahující deseti let či plánované přísnější normy pro ochranu ovzduší. Doprava je podle schváleného dokumentu hlavním zdrojem znečištění ovzduší v Praze, a i když město plní zákonné limity, na mnoha místech jsou hodnoty škodlivin nad doporučením Světové zdravotnické organizace.
Od roku 2030 navíc budou pro znečišťující látky platit poloviční limity než dosud, uvádí materiál. Počet vozů taxi v metropoli podle dat magistrátu od roku 2021 výrazně roste. "Tento nárůst neodpovídá růstu populace ani objemu turismu, ale je důsledkem rozvoje využívání mobilních aplikací/platforem typu Uber nebo Bolt k nabízení taxislužby," uvádí důvodová zpráva ke schválenému usnesení.