Sněmovna možná ohraničí meziroční růst platů politiků na nejvýše 5 %
Praha - Sněmovna možná ohraničí meziroční růst platů vrcholných politiků na nejvýše pět procent. Kladné stanovisko k pozměňovacímu návrhu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) k vládní platové novele dnes přijal rozpočtový výbor. Opoziční hnutí ANO a SPD patrně neprosadí zmrazení platů politiků do konce roku 2029 na loňské úrovni, vyplývá z postojů výboru. Podle vládní novely mají platy pro letošek vzrůst skoro o sedm procent. Závěrečné schvalování čeká spornou předlohu na plénu ve středu.
Jurečka zdůvodnil svou úpravu na omezení meziročního růstu na nejvýše pět procent záporným postojem veřejnosti k razantnějšímu zvyšování platů politiků potom, co skončí dříve schválené restrikce. Pro rok 2026 by se bez navrhovaného ohraničení mohly zvednout podle zdůvodnění asi o 13,6 procenta. Bez stanoviska výboru budou poslanci na plénu hlasovat o obdobné úpravě předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka s šestiprocentní hranicí pro meziroční růst platů ústavních činitelů. Prakticky to znamená, že na plénu by se pro schválení tohoto návrhu neměl najít dostatečný počet hlasů.
Stanovisko výbor nepřijal ani k návrhu na zmrazení platů vrcholných politiků do roku 2029, jak jej předložila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. K prakticky stejné úpravě předsedy SPD Tomia Okamury se výbor postavil záporně.