3Foto© echo24.czPoslanci projednávají policejní žádosti o Babišovo a Okamurovo vydání k trestnímu stíhání
Poslanci dnes projednávají soudní žádosti o vydání předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše a předsedy SPD a Sněmovny Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Sněmovní mandátový a imunitní výbor už plénu hlasy koaliční většiny doporučil, aby žádostem nevyhovělo. Očekává se, že dolní komora rozhodne stejně. Opozice mluví o koalici nevydávání.
Poslanci projednají nejprve žádost o Babišovo vydání k stíhání. Následovat bude rozhodování o žádosti o Okamurovo vydání. Z opozice zazní návrh, aby zákonodárci hlasovali tajně.
Babiš a jeho někdejší poradkyně, nyní europoslankyně Jana Nagyová čelí obžalobě kvůli padesátimilionové dotaci na areál Čapí hnízdo u středočeských Olbramovic. Pražský městský soud je dvakrát nepravomocně osvobodil. Oba rozsudky ale zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. V posledním rozhodnutí loni v červnu navíc zavázal městský soud k tomu, aby obžalované na základě provedených důkazů uznal vinnými.