PolojasnoPraha20°
Důstojník BIS vynášel informace na Hrad, odebrání prověrky stvrdil soud, píše Aktuálně2Foto© novinky.cz

Důstojník BIS vynášel informace na Hrad, odebrání prověrky stvrdil soud, píše Aktuálně

, 4 novinky, 4 zhlédnutí

„Porušil povinnost zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu služby, když neoprávněné osobě předal velké množství citlivých informací o činnosti Bezpečnostní informační služby,“ píše se v rozsudku. Městský soud v Praze ho v neveřejném řízení vynesl tento týden.

„Zejména vyzrazení informací o postupech při používání zpravodajské techniky a o tom, jak ji lze odhalovat, soud považuje za závažné. S neoprávněnou osobou, které tyto informace předal, se setkal opakovaně, a své pochybení při následném pohovoru s BIS zapíral,“ doplnil soud.

Kropík působil ve speciální sekci BIS, podílel se na technické činnosti kontrarozvědky, kam patří bezpečnostní kontroly prostor využívaných nebo sledovaných službou. Rom odešel pracovat na Hrad právě z Bezpečnostní informační služby, kde podle serveru sloužil téměř 30 let a platil za špičkového analytika. Kontrarozvědku opustil kvůli napětí mezi sebou a ředitelem Michalem Koudelkou, na něhož ve stejné době opakovaně slovně útočil tehdejší prezident Miloš Zeman, píše web.