2Foto© domaci.hn.czBabiše přivítal na Národní třídě pískot a výkřiky Hanba či StB
Na pražskou Národní třídu dnes kolem 08:00 dorazil šéf ANO Andrej Babiš, společně s místopředsedy hnutí Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem položili květiny u pietního místa připomínající události 17. listopadu 1989. Někteří lidé na politiky, kteří po vítězných volbách jednají o nové vládě s SPD a Motoristy, pískali a volali "hanba" či "StB" v narážce na Babišovo jméno v evidenci spolupracovníka komunistické tajné policie. Z davu se ale ozvala i ojedinělá provolání "Ať žije Babiš" nebo "Ať žije Andrej".
Babiš novinářům na Národní třídě řekl, že význam 17. listopadu spočívá v tom, že země získala svobodu, demokracii či svobodné volby. Lidé mohou bez obav vyjadřovat svůj názor, cestovat nebo podnikat. Je podle něj třeba být vděčni těm, kteří tomu tehdy přispěli. Babiš pracoval v té době v zahraničním obchodu a byl v cizině. "Informace (o listopadových událostech) jsme neměli.
Byli odkázáni na tisk, který chodil pozdě. Nebyl jsem přímým účastníkem," řekl později novinářům. Pád totality a socialismu pro něho znamenal to, že mohl začít podnikat. Babiš založil společnost Agrofert. Tento holding je v současnosti jednou z největších firem v zemi.