Praha16°
Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu nebude jednoduchý© zpravy.aktualne.cz

Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu nebude jednoduchý

, 5 novinky, 1 zhlédnutí

Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích vláda před zákonodárci nepodpoří, ale ani neodmítne. K návrhu poslanců hnutí ANO, KSČM a ČSSD kabinet schválil neutrální stanovisko. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Zákaz by podle poslanecké novely platil v pracovní dny od šesti hodin ráno do deseti večer. Vztahoval by se na řidiče nákladních automobilů nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Předkladatelé tvrdí, že by se na dálnicích zvýšila plynulost a bezpečnost provozu.

O možném zákazu jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích mluvil už ministr dopravy Dan Ťok (ANO), ale také poslanci KSČM v souvislosti s prosincovým kolapsem na modernizovaném úseku D1 na Vysočině. Předkladatelé navrhli, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v prvním čtení a byla účinná hned po případném přijetí, tedy vyhlášením ve Sbírce zákonů. Jednání vlády však dalo jasně najevo, že schvalování předlohy se může protáhnout, protože někteří ministři, ale i odborníci z praxe, poukazují na problémy, které může poslanecká novela přinést.