Porodnice 21. století: U Apolináře vznikne moderní centrum pro předčasně narozené děti podle architektky Jiřičné2Foto© novinky.cz

Porodnice 21. století: U Apolináře vznikne moderní centrum pro předčasně narozené děti podle architektky Jiřičné

, 4 novinky, 3 zhlédnutí

Nový objekt podle návrhu slavné architektky Evy Jiřičné vyroste v areálu Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK, kterou vybudoval architekt a velký český mecenáš Josef Hlávka. Mělo by se jednat o moderní centrum porodní asistence a nové neonatologie, kde se odborníci budou starat o předčasně narozené děti. Těch je mezi zhruba 112 000 dětmi narozenými v ČR ročně asi osm procent. Centrum si bude zakládat na rodinném prostředí - i děti s nejvážnějšími komplikacemi v něm budou moci být pořád se svými maminkami.

Centrum porodní asistence bude umožňovat přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře. Ten bude ale okamžitě k dispozici, pokud by se porod zkomplikoval, což se podle odborníků stává asi u třetiny.

Přednosta kliniky Alois Martan řekl, že o rekonstrukci kliniky se snaží 16 let od svého nástupu. „Máme porodní boxy, porodní pokoje se snažíme vybudovat deset let,“ uvedl Martan. Současné prostory jsou podle zástupců kliniky nevyhovující. „Pokud se nám to podaří postavit, budeme na špičce i po stránce vybavení a prostorových možností," dodal Martan. Podle ředitele VFN Davidla Feltla nemocnice začíná pracovat na investičním záměru a letos začne pracovat na projektu. Kdy se začne stavět, podle něho závisí na tom, kdy budou mít od vlády peníze.