Praha15°
Vydatné deště zvedly hladiny řek, hrozil i třetí povodňový stupeň3Foto© echo24.cz

Vydatné deště zvedly hladiny řek, hrozil i třetí povodňový stupeň

, 8 novinky, 4 zhlédnutí

Pondělní vydatné deště zvedly hladiny řek hlavně na východě České republiky. Na několika místech platil v noci na úterý třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Dopoledne hladiny většinou opadly, okolo 11.00 podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nebyl třetí stupeň nikde, v 11.20 vystoupala na třetí stupeň hladina Tiché Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Na několika místech platil stále druhý stupeň, pohotovost. Deště zaměstnaly i hasiče, kteří měli stovky výjezdů. Museli především čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy.

Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj. Na třetím stupni tam byla například Třebůvka v Lošticích na Šumpersku, Romže v Polkovicích a přiblížila se mu i Morava v Moravičanech u Litovle. Hladiny ale už mají setrvalou tendenci nebo klesají. Podle předpovědi počasí už by stoupat neměly.

V Moravičanech museli hasiči v noci evakuovat 14 dětí z myslivecké chaty. V Renotách u Uničova pak laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky. Voda po několika hodinách začala opadat.