Tvrdý brexit je čím dál pravděpodobnější, jsme ale připraveni, uvedla Evropská komise3Foto© zpravy.aktualne.cz

Tvrdý brexit je čím dál pravděpodobnější, jsme ale připraveni, uvedla Evropská komise

, 7 novinky, 2 zhlédnutí

Nadále přitom podporuje správní orgány členských států v jejich vlastních přípravách a vyzývá také všechny občany a podniky EU, aby se průběžně informovali o důsledcích možného brexitu bez dohody a dokončili své přípravy na tento scénář. Tato výzva navazuje na závěry, které minulý týden vydala Evropská rada (článek 50). Vyzvala v nich k pokračování práce týkající se připravenosti na brexit a nouzových opatření. Scénář brexitu bez dohody sice není žádoucí, ale EU je na něj připravena.

Na základě žádosti britské premiérky Theresy Mayové se Evropská rada (článek 50) ve čtvrtek 21. března dohodla na odložení data odchodu Spojeného království na 22. květen 2019 s podmínkou, že Dolní sněmovna schválí dohodu o vystoupení nejpozději 29. března 2019. Evropská rada souhlasila s tím, že pokud do té doby Dolní sněmovna dohodu o vystoupení neschválí, bude tato lhůta prodloužena do 12. dubna 2019. V tom případě se očekává, že Spojené království před tímto datem oznámí, jaký další postup plánuje.

I když Evropská unie i nadále doufá, že k tomu nedojde, znamená to, že pokud nebude dohoda o vystoupení ratifikována do pátku 29. března, může 12. dubna dojít k brexitu bez dohody. EU se na tento scénář připravila a zůstala během svých příprav jednotná. Nyní je důležité, aby na něj byli všichni připraveni a uvědomovali si jeho praktické důsledky.