Praha13°
Stát bude muset agendu s občany řešit hlavně elektronicky2Foto© zpravy.aktualne.cz

Stát bude muset agendu s občany řešit hlavně elektronicky

, 4 novinky, 3 zhlédnutí

Aktualizace: 08.11.2019 11:31 Vydáno: 08.11.2019, 10:21

Praha - Lidé v Česku pravděpodobně získají právo řešit úřední věci se státem elektronicky. Papírová forma ale zůstane zachována, hlavně kvůli seniorům. Po občanech by měly státní úřady požadovat nezbytné údaje pouze jednou. Chybějící data by si měly zjistit z registrů. Změnu má přinést zákon o právu občanů na digitální služby, který dnes téměř jednomyslně schválila Sněmovna. Nyní předlohu posoudí Senát.

Zákon počítá s vytvořením katalogu služeb státu, které se budou poskytovat elektronicky. Vláda má tyto služby během příštího roku stanovit vyhláškou a postupně doplňovat. Elektronicky by si lidé měli do budoucna vyřídit například změny ve svých dokladech, výpisy z rejstříků nebo žádosti o státní podporu.

"Úřady už nebudou chtít, aby lidé znovu a znovu vyplňovali údaje, které stát už jednou má, nebo aby se donekonečna museli prokazovat novými a novými průkazy. Všechny potřebné informace si úředníci obstarají z dat, která už mají," uvedl za předkladatele zákona poslanec ODS Martin Kupka. Normu označil za "revoluci v digitalizaci státní správy" a také za příležitost, aby stát některé nadbytečné nebo zdvojené agendy zrušil.