Šachový Turnaj kandidátů byl přerušen© idnes.cz

Šachový Turnaj kandidátů byl přerušen

, 4 novinky, 2 zhlédnutí

Turnaj kandidátů byl jednou z posledních sportovních událostí, která v současné době pokračovala, přestože za to FIDE sklízela kritiku a pro přerušení turnaje se vyslovil například i jeden z účastníků, ruský velmistr Alexandr Griščuk. V Jekatěrinburgu je odehrána polovina ze 14 kol a v čele je Francouz Maxime Vachier-Lagrave, který má stejně jako Rus Jan Něpomjaščij jednobodový náskok před čtveřicí pronásledovatelů.

Šachová federace dnešní rozhodnutí zdůvodnila tím, že Rusko od pátku zastavuje na neomezenou dobu veškerou leteckou dopravu ze země, nebylo by proto možné zajistit účastníkům návrat domů. O pokračování turnaje FIDE rozhodne, až to situace s nákazou novým typem koronaviru ve světě umožní. Rovněž odložila na příští rok šachovou olympiádu, která se měla uskutečnit v srpnu v Rusku.

Ke kritice pořadatelů se přidal i další z účastníků soutěže Číňan Wang Chao, když se dnes ráno dozvěděl o přerušení turnaje. "Je to jako špatný vtip. Tady se vůbec nemělo hrát," citoval ho šachový web chess.com. Wang Chao dodal, že měl problém se soustředit na hru. "Četl jsem hrozné zprávy z Číny. Dělal jsem si starosti kvůli zpátečnímu letu. Teď mě zase čeká karanténa, vůbec nevím, kdy se budu moci vrátit domů," řekl Wang Chao.