Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,2 %5Foto© kurzy.cz

Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,2 %

, 16 novinky, 3 zhlédnutí

Praha - Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 procenta, je to druhý nejlepší výsledek v rámci Evropské unie, uvedla dnes na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V únoru byla míra nezaměstnanosti 4,3 procenta. V březnu bylo podle ministryně v evidenci úřadu práce 306.616 uchazečů.

"Za takhle dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti," napsala Maláčová. Ministerstvo v úterý zveřejnilo, že příspěvky na mzdy z programu Antivirus získalo za první rok od jeho spuštění 71.700 firem, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Rozdělily si 36,9 miliardy korun. Celý výdělek či jeho část dostal od státu přes milion zaměstnanců.

Analytici pokles nezaměstnanosti očekávali, za vývojem je podle nich obnovení sezonních prací. "V průběhu března se tradičně podíl nezaměstnaných osob mírně snižuje kvůli znovuobnovení prací, které musely v zimních měsících ustat. Průběžná data naznačují obdobný trend i letos, jen v mírnější podobě," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.