Ministři vnitra EU se neshodli na řešení migrace. Znovu jednají v pondělí© idnes.cz

Ministři vnitra EU se neshodli na řešení migrace. Znovu jednají v pondělí

, 4 novinky, 4 zhlédnutí

Seehofer již před jednáním řekl, že státy, které se dosud zdráhaly podílet se na společném evropském mechanismu řešení migrace, je třeba přesvědčit argumenty. Povinné kvóty podle něj v plánu nejsou. Seehofer ve středu kritizoval Česko, jehož ochota podílet se na evropském řešení migrace je podle něj téměř nulová.

Migrace byla hlavním tématem dnešního neformálního jednání ministrů vnitra v Helsinkách. Před jeho začátkem se podle agentury APA řada zástupců členských zemí EU vyslovila pro vytvoření nouzového mechanismu, který by měl pomoci především Maltě a Itálii, kam připlouvá ze severní Afriky nejvíce migrantů. Tyto jihoevropské státy v poslední době bránily lodím s migranty zachráněnými na moři vplouvat do svých přístavů.

Průlomu v jednáních, která začala již ve středu večer, se ve čtvrtek nakonec nepodařilo dosáhnout. Znovu by se měli ministři vnitra sejít na počátku září na Maltě. Německý ministr vnitra Seehofer ve čtvrtek vyjádřil přesvědčení, že tehdy se již dohodu podaří nalézt. Francouzský ministr vnitra Christoph Castaner však řekl, že již v pondělí budou v Paříži hledat řešení ministři vnitra a zahraničí patnácti zemí EU, kterých se problém migrace bezprostředně týká.