Česko hlásí podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru4Foto© echo24.cz

Česko hlásí podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru

, 14 novinky, 4 zhlédnutí

U tří lidí v Česku existuje podezření na to, že se nakazili jihoafrickou mutaci koronaviru. Vrátili se ze Zanzibaru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vzorky se nyní zkoumají v laboratoři Státního zdravotního ústavu. Odborníci u nich udělají takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

„U tří lidí z ČR máme podezření na nákazu novým typem koronaviru, tzv. jihoafrickou mutaci. (...) Jedná se o osoby, které se vrátily ze Zanzibaru," uvedl ministr. Podezření na jihoafrickou mutaci v úterý oznámili také jihomoravští hygienici. Odborníci uvádějí, že vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 v Česku očkuje, by proti jihoafrické mutaci nemusely být tak účinné.

Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. V Česku se v poslední době šíří britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní, ale například vakcína firmy AstraZeneca je proti ní podle vakcinologa Romana Chlíbka účinná. Na britskou variantu by měl účinkovat i neregistrovaný lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který Česko objednalo a který má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle imunologa Zdeňka Hela je ale tento lék neúčinný proti jihoafrické variantě.