Nečasová k soudu dorazila, ale odmítla vypovídat. Omluvenky byly oprávněné, zastal se jí znalec

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2017 13:58
V pondělí proběhlo další jednání v kauze Jany Nečasové a údajného zneužívání Vojenského zpravodajství. Podle posudku byly dřívější omluvenky Nečasové ze zdravotních důvodů oprávněné. V pondělí Nečasová dorazila, ale využila svého práva nevypovídat. Nečasovou k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 jako obvykle doprovodil její manžel, bývalý premiér Petr Nečas, jenž v případu figuruje jako svědek.
Jana Nečasová.
Jana Nečasová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Znalecký posudek potvrdil oprávněnost dřívějších zdravotních omluvenek Jany Nečasové (dříve Nagyové) z hlavního líčení v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Novinářům to po pondělním jednání řekla předsedkyně soudního senátu Pavla Hájková s tím, že nyní už se obžalovaná může procesu účastnit. Nečasová tentokrát k soudu dorazila, využila však svého práva nevypovídat.

Pondělní jednání se s ohledem na utajované skutečnosti, jež by při něm mohly zaznít, konalo za zavřenými dveřmi. Nečasovou k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 jako obvykle doprovodil její manžel, bývalý premiér Petr Nečas, jenž v případu figuruje jako svědek.

"Dnes probíhal výslech obžalované, ona odmítla vypovídat, a byly tedy přečteny protokoly z přípravného řízení a hlavního líčení," popsala soudkyně Hájková.

Projednávání případu na jaře opakovaně zbrzdila omluvenka Nečasové, která zároveň trvala na své osobní účasti v soudní síni. Soud si proto vyžádal odborný posudek, který měl její stav zhodnotit.

"Z posudku vyplynulo, že první i druhá omluva byla adekvátní - že tam skutečně nějaké zdravotní problémy byly, které neumožňovaly účast u hlavního líčení. Důležité pro mě je v tuto chvíli to, že prognóza do budoucna je příznivá - že by se paní obžalovaná tedy měla nadále účastnit hlavního líčení bez problémů," shrnula Hájková.

V tomto týdnu bude soud vyslýchat utajované svědky, v říjnu přijdou na řadu ostatní svědecké výpovědi. Rozsudek by soudkyně ráda vynesla do Vánoc.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Obžaloba tvrdí, že zpravodajci sledovali na podzim 2012 na pokyn šéfky premiérova kabinetu Nečasové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž současná Nečasova manželka si tím chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch - premiérův rozvod. Společně s Nečasovou jsou obviněni zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek, kteří uvádějí, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám o bezpečí premiérovy rodiny.

Nečasová čelí obžalobě také v kauze tzv. trafik pro trojici poslanců z ODS, kterou soud projednává společně s jejím obviněním z krácení daní u luxusních darů. V lednu byla nepravomocně odsouzena za vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby lobbistovi Ivu Rittigovi k podmíněnému trestu v délce 1,5 roku. Její odvolání proti verdiktu projedná vrchní soud ve čtvrtek.

Obvodní soud se případem zabývá už potřetí. Předchozí dva osvobozující verdikty zrušil odvolací senát, který poté nařídil výměnu soudkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy