Ištvanovi žalobci vyšetřují únik informací ze spisů. Mezi dvaceti zadrženými jsou i elitní policisté

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2017 16:05
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vedené Ivo Ištvanem ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou vyšetřuje rozsáhlou kauzu úniku informací z policejních spisů. Informovala o tom Česká televize. Policisté zadrželi 20 lidí po celém Česku kvůli vynášení informací. Mezi nimi jsou i důstojníci bývalého ÚOOZ, kteří stále působí pod Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Většina zatčených pracuje na Moravě. Mezi obviněnými je podle ČT i bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský a majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák.
Ivo Ištvan.
Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - Rozsáhlou kauzu úniku informací z policejních spisů vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci spolu s Národní protidrogovou centrálou.

Policisté podle informací Aktuálně.cz zadrželi 20 lidí po celém Česku, mezi nimi i důstojníky bývalého ÚOOZ, kteří stále působí v Národní centrále proti organizovanému zločinu. Jeden ze zadržených v Olomouci je podle důvěryhodného zdroje i z bývalého Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

Skupina měla obchodovat s informacemi z živých kauz. Toto vyšetřování je nestandardní, protože podobné případy má vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale státní zástupce si může určit, komu daný případ přidělí.

Kauzu rozpracoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, vyšetřování tak probíhalo zhruba rok ve velkém utajení. Po policejní reorganizaci, během níž se spojil Šlachtův protimafiánský útvar s protikorupčním útvarem, se však vyšetřování úniků informací přesunulo k detektivům Národní protidrogové centrály.

"Kauza byla na začátku námi rozpracovaná a sloučením byla kauza státním zastupitelstvím dána na Národní protidrogovou centrálu," uvedl Robert Šlachta. Podrobnosti k vyšetřování uvést nechtěl s tím, že už je skoro rok pryč. Mezi obviněnými je podle ČT například bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a současný majitel bezpečnostní firmy Michal Ratajský nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který podniká v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství.

Rusňák je podle informací ČTK zeť náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kterou před několika dny hnutí ANO navrhlo do funkce ministryně financí, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tuto nominaci odmítl.

Mluvčí Rusňákovy firmy DRFG Aktuálně.cz potvrdil, že policie podnikatele vyslýchá. "Nyní je v Olomouci, víc k tomu nevím," řekl Jan Sedláček.

Andrej Babiš České televizi řekl, že Rusňáka vyloučí z řad hnutí ANO a vrátí jeho sponzorské dary. "Pro nás je nepřijatelné, abychom měli takové sponzory," prohlásil s tím, že nařídil jihomoravské organizaci, aby dar vrátila a dala návrh na Rusňákovo vyloučení.

V roce 2014 věnoval Rusňák hnutí ANO 1,5 milionů korun jako sponzorský dar. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyzval brněnskou buňku, aby dar vrátila. Podle krajské předsedkyně ANO Taťány Malé by však mohl být problém peníze vracet, protože od daru už uplynulo hodně času.

"Pokud vím, tak to byl pravděpodobně dar ke komunálním volbám v roce 2014 a ani si nejsem jistá, zda je to realizovatelné po tak dlouhé době. Opravdu se k tomu nemohu nyní vyjádřit," uvedla Malá, která je nyní na návštěvě Číny. Podle ní ani Rusňák ani jeho žena brněnská radní Petra Rusňáková další dar ANO na letošní volby nevěnovali. "Petra Rusňáková platila klasický mimořádný roční členský příspěvek z titulu funkce, kterou má," dodala Malá.

Další informace policie tají

"Vrchní státní zastupitelství v Olomouci sděluje, že dnešního dne pokračuje ze strany policejního orgánu Národní protidrogové centrály Policie ČR pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a ve spolupráci s Krajským státním zastupitelstvím v Brně provádění úkonů trestního řízení ve věci podezření z trestné činnosti, spočívající v únicích informací z trestních řízení a policejních databází," informovali na webu olomoučtí žalobci.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nechtěl další podrobnosti sdělovat. "Informace poskytujeme pouze v rozsahu tiskové zprávy, všechno ostatní, co je zveřejňováno, jsou spekulace konkrétních médií, které nevyvracíme, ani je nepotvrzujeme. Prostě na ty informace vůbec nereagujeme," sdělil.

DRFG je investiční skupina založená v Brně v roce 2011. Cílem DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech. DRFG se zaměřuje především na investice do nemovitostí, finančních služeb a telekomunikací. V roce 2016 dosáhl objem investic 1,5 miliardy Kč a objem aktiv překročil čtyři miliardy Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy