Hlavní obsah

Česko - Španělsko 25:31Házenkáři na úvod čtvrtfinálové skupiny na ME prohráli

Aktualizováno

Čeští házenkáři na evropském šampionátu na senzaci nedosáhli a na úvod čtvrtfinálové skupiny ve Vídni prohráli s obhájcem titulu Španělskem 25:31. Jihoevropský tým od úvodu potvrzoval roli favorita, v poločase vedl o pět branek a po změně stran náskok ještě navýšil.

Čeští házenkáři v úvodu čtvrtfinálové skupiny na mistrovství Evropy podlehli obhájcům titulu Španělům 25:31.

Článek
Fotogalerie

Českému celku nevyšla odveta za debakl 15:32 z předchozího vzájemného duelu na úvod předloňského Eura, kde tým šestým místem vyrovnal historické maximum.

Reprezentanti, kteří prošli do čtvrtfinálové fáze kontinentálního šampionátu podruhé za sebou, mají po čtyřech zápasech ve Vídni vyrovnanou bilanci dvou vítězství a dvou porážek. Výhry nad Severní Makedonií a Ukrajinou se jim však do nadstavbové skupiny nezapočítávaly a ve čtvrtfinálové části jsou zatím bez bodu.

V sobotu změří národní tým síly s Běloruskem, dalšími dvěma soupeři budou Chorvatsko a Německo. Do semifinále postoupí první dva celky ze skupiny.

Úvodní duel ve čtvrtfinálové skupině ve Vídni sledoval za českou lavičkou bývalý reprezentační kapitán Filip Jícha, který momentálně vede slavný německý Kiel.

Trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem udělali změnu mezi tyčemi a Galiu, který výrazně přispěl k předchozím dvěma výhrám, nahradili Mrkvou. Tah jim vyšel a třicetiletý gólman si jen za první půli připsal devět zákroků, v předchozím průběhu Eura přitom úspěšně zasáhl jen jednou.

V polovině prvního poločasu Mrkva chytil sedmičku i následnou dorážku. Jeho tým také díky tomu po pěkné kombinaci a Čípově gólu smazal tříbrankové manko a srovnal na 7:7. Španělé však rychle získali náskok zpět. Reprezentanti v posledních šesti minutách úvodního dějství neskórovali a favorit do pauzy odskočil na 14:9. Národní tým dal potřetí za sebou na Euru za první půli jen devět branek.

Po přestávce favorit rychle získal už šestigólové vedení. Pak sice Španělé skoro pět minut neskórovali a Zdráhala ze sedmičky snížil na 17:20, ale vzápětí poněkolikáté kontroverzně zasáhli do hry švýcarští rozhodčí, kteří byli po celý zápas přísnější na český tým.

Reprezentanty v krátkém sledu dvakrát poslali do dvojnásobného oslabení a Španělé v přesilovce sérií gólů přes celé hřiště do prázdné branky definitivně rozhodli. Od stavu 19:24 inkasovali Češi pětkrát po sobě a v 53. minutě ztráceli už deset gólů. V závěru dokázali skóre už jen zkorigovat.

Utkání čtvrtfinálové skupiny I mistrovství Evropy házenkářů (Vídeň):
ČR - Španělsko 25:31 (9:14)
ČR: Mrkva, Galia - Hrstka 1, Bečvář 4, Jurka, Horák 1, Kašpárek 6, Babák 1, Číp 2, Šlachta, Vančo 1, Zdráhala 8/3, Solák, Mubenzem, Zeman, Mojžíš 1.
Nejvíce branek Španělska: Fernández, A. Dujšebajev oba 5. Rozhodčí: Brunner, Salah (oba Švýc.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/1. Vyloučení: 6:4. Diváci: 3986.
Chorvatsko - Rakousko 27:23 (13:8)
Bělorusko - Německo 23:31 (11:18)