Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Srbové si pochutnali na Angole a otevřeli šampionát vítězně, Španělé přejeli Tunisko

Čekání hráčů, fanoušků i expertů je u konce. Mistrovství světa basketbalistů v Číně odstartovalo a hned v úvodní den turnaje hráli favorité – Srbsko a Španělsko. Hvězdný pivot Nikola Jokič oznámil před začátkem šampionátu útok na zlato a své přednosti ukázal i proti Angole, kterou Srbové porazili jednoznačně 105:59. Španělé deklasovali Tunisko 101:62.

Stefan Jovič ze Srbska v utkání proti Angole
zdroj: ZUMA autor: Huang Zongzhi

Obhájce stříbrných medailí ze Srbska táhl zejména nejlepší střelec utkání Bogdan Bogdanovič, který zaznamenal 24 bodů. Rozehrávač Sacramenta trefil pět trojek a jeho spoluhráči jednoznačně ovládli prostor pod košem, na doskoky totiž vyhráli 41:19.

Nezaváhal ani druhý evropský celek ve skupině D a také on vstoupil do turnaje vítězstvím o 46 bodů. Italové rozebrali i za pomoci patnácti tříbodových košů Filipíny 108:62.

Ještě o dvě trojky víc nasázeli Španělé Tunisku. Je nicméně třeba vzpomenout, že očekávanou podobu dostal výsledek až po změně stran. Ještě ve druhé čtvrtině totiž úřadující bronzoví medailisté z olympijských her i mistrovství Evropy prohrávali o deset bodů. Ještě před poločasem však skóre překlopili a zbytek zápasu naprosto ovládli. Třetí čtvrtinu vyhráli 30:8 – lídrem byl rozehrávač Phoenixu Ricky Rubio se 17 body a 9 asistencemi.

Velký obrat se podařil jejich příštím soupeřům z Portorika. Ti prohrávali s Íránem až devatenáctibodovým rozdílem, ale košem Javiera Mojici v poslední sekundě dokázali otočit výsledek na 83:81. Zářil zejména David Huertas, který se postaral o 32 bodů.

Argentina nadělovala, Rusové v závěru udolali Nigérii

Jen o bod méně a navíc 15 doskoků si připsal korejský křídelní hráč Na Kun-a. Dominantní výkon třicetiletého naturalizovaného Američana ale na favorizovanou Argentinu nestačil. Jihoameričané rozstříleli soupeře 17 trojkami a vyhráli snadno 95:69 - pětkrát se zpoza oblouku trefil rozehrávač Nicolás Laprovíttola, autor 17 bodů.

Rusové se naopak dlouho trápili s Nigérií. Africký tým, jemuž ve světovém žebříčku patří až třiatřicáté místo, si dokázal vypracovat osmibodový náskok, nicméně v závěrečné minutě byla prostřednictvím trestných hodů pořád napřed sborná a zvítězila 82:77.

V Číně hraje na basketbalovém mistrovství světa poprvé 32 týmů. Ze základních skupin postoupí vždy dva celky do bojů o čtvrtfinále, turnaj vyvrcholí 15. září.

České mužstvo startuje na šampionátu po 37 letech a k prvnímu zápasu nastoupí v neděli proti favorizovaným Američanům.