Satoranského dvanáct bodů nestačilo, Chicago prohrálo s Bostonem

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 1. 2020 8:07
Basketbalisté Chicaga nenavázali v NBA na sobotní výhru nad Detroitem a v pondělí na hřišti Bostonu podlehli 101:113. Připsali si tak sedmou porážku z posledních osmi zápasů.
Tomáš Satoranský prochází kolem Jaylena Browna ke koši Bostonu
Tomáš Satoranský prochází kolem Jaylena Browna ke koši Bostonu | Foto: Reuters

Rozehrávač Bulls Tomáš Satoranský zaznamenal za 26 minut 12 bodů a sedm asistencí, přičemž trefil tři z osmi střel z pole a šest z osmi trestných hodů. Nejlepším střelcem hostů byl s 30 body Zach LaVine, vítěze táhl s 21 body a šesti doskoky Jayson Tatum.

Hosté prohrávali po první čtvrtině o čtrnáct a v poločase už o 18 bodů, na začátku třetí části se jim však skóre podařilo šňůrou 17:5 zkorigovat. Na dostřel šesti bodů se pak dostali ještě jednou, to však bylo z jejich strany vše. Hráče Chicaga zradila především střelba trojek, trefili pouze šest z 25 pokusů.

"Bohužel, soupeř na nás vletěl hned od začátku," uvedl LaVine. "Sice jsme nevyhráli zápas, ale ovládli jsme alespoň třetí čtvrtinu i celý druhý poločas. Na tom se dá stavět," dodal trenér Bulls Jim Boylen. Jeho svěřenci se nemohli spolehnout na Wendella Cartera Jr., jehož trápí vyvrtnutý kotník.

Satoranský si připsal také jeden ofenzivní doskok, jeden zisk, dva fauly a dvě ztráty. Kromě něj a LaVinea se výrazněji prosadil zkušený Thaddeus Young se 17 body, do dvouciferných čísel se pak dostal ještě desetibodový pivot Daniel Gafford.

Bulls se v polovině základní části nacházejí s bilancí 14 výher 27 proher na desáté příčce Východní konference. Jde o třetí nejhorší výsledek klubu za posledních pět let a stejný jako v ročníku 2017/18, kdy se v Chicagu nakonec play off nehrálo. Boston je na Východě druhý.

Velký večer prožil rozehrávač Oklahoma City Shai Gilgeous-Alexander. Nejen že Thunder pomohl k vítězství 117:104 na hřišti Minnesoty, navíc předvedl unikátní triple double za 20 bodů, 20 doskoků a 10 asistencí. S 20 doskoky v ceněné statistice je nejmladším hráčem, jemuž se něco takového povedlo.

"Trenér mi před zápasem řekl, abych byl výraznější. Oba jsme totiž názoru, že je ve mně mnohem víc," uvedl střelec. O rekord ligy se postaral ve 21 letech a 185 dnech, přičemž jeho dosavadním držitelem byl legendární Shaquille O'Neal, jenž ho kdysi dosáhl, když byl o 74 dní starší.

Podeváté za sebou uspěl vedoucí celek Západní konference Los Angeles Lakers, který porazil Cleveland 128:99. LeBron James se proti svému bývalému zaměstnavateli blýskl 31 body a osmi asistencemi a v historické tabulce nahrávačů poskočil s 9067 finálními přihrávkami na osmou příčku před Isiaha Thomase.

Dwight Howard přidal 21 bodů a 15 doskoků. Domácí zvítězili, přestože postrádali zraněné Anthonyho Davise a Rajona Ronda. Cavaliers nestačilo 21 bodů a 11 doskoků Kevina Lovea, u něhož se v poslední době spekuluje o výměně, ani 17 bodů a 10 doskoků Tristana Thompsona.

Orlando zdolalo Sacramento 114:112, ačkoli v posledních dvou minutách promarnilo sedmibodové vedení. O vítězný koš s faulem se postaral 1,1 sekundy před sirénou Aaron Gordon. Zvítězil také Portland, který k výhře 115:112 nad Charlotte dotáhl 30 body a devíti asistencemi Damian Lillard.

Výsledky NBA:

Boston - Chicago 113:101 (za hosty Satoranský 12 bodů, 7 asistencí a 1 doskok), Detroit - New Orleans 110:117 po prodl., LA Lakers - Cleveland 128:99, Minnesota - Oklahoma City 104:117, Indiana - Philadelphia 101:95, Portland - Charlotte 115:112, Sacramento - Orlando 112:114.

4. Portland 41 17 24 41,5
5. Minnesota 39 15 24 38,5