Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět

New York poprvé hlásí úbytek úmrtí na koronavirus za den. Světlo na konci tunelu, řekl Trump

Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru 29. 3. 2020 v Bílém domě. foto: ČTK

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že Spojené státy „začínají vidět světlo na konci tunelu“ v některých ohniscích koronavirové nákazy. Uvedla to v pondělí agentura Reuters. Američtí činitelé se však shodují v tom, že zemi čekají těžké týdny.
  7:20aktualizováno  10:03

Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni. Ale stále šlo o téměř 600 úmrtí a více než 8300 nových případů.

„Možná je to dobré znamení,“ řekl Trump novinářům. „Začínáme vidět světlo na konci tunelu,“ poznamenal. Ale dodal, že se tím nelze těšit v době, kdy umírá tolik lidí. „Myslím, že všichni víme, že musíme dosáhnout určitého bodu - a ten bod bude z hlediska úmrtí děsivý - ale bude to také bod, v němž se věci začnou měnit,“ řekl Trump.

Čekají nás nejtěžší týdny, mnoho lidí zemře, uvedl Trump. USA pracují se zákonem z dob studené války

Spojené státy čelí v koronavirové krizi kritickému období. „Tohle bude náš Pearl Harbor, naše 11. září, jen to nebude omezené na jedno místo. Bude se to dít po celé zemi. A chci, aby to Amerika pochopila,“ varoval v neděli s odkazem na příští týdny šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams. Vyzval přitom všechny guvernéry, aby ve svých státech omezili pohyb obyvatel nejméně na týden, ideálně však na 30 dní. Spojené státy evidují již přes 337.000 lidí s koronavirem, nejvíce na světě. Experti Bílého domu předpověděli, že během pandemie by mohlo zemřít 100.000 až 240.000 Američanů. Nejnovější údaje ale podle Trumpa naznačují, že tyto odhady mohly být nadhodnocené.

Hlavní americký epidemiolog a stratég boje s koronavirem Anthony Fauci v neděli prohlásil, že v příštích týdnech může být počet mrtvých „pro mnohé šokující, ale tak to bude, než se to zase zlepší, takže se na to prostě připravte“. Virus se přitom podle něj letos pravděpodobně nepodaří zcela vymýtit a pokud jej nedostane pod kontrolu celý svět, bude se zřejmě na území USA pravidelně vracet. Stát by proto měl být na takovou možnost připraven.

Trump také popřál brzké uzdravení britskému premiérovi Borisi Johnsonovi, který v neděli musel být převezen do nemocnice kvůli tomu, že u něho příznaky nemoci covid-19 přetrvávají i deset dnů poté, co měl pozitivní test. „Všichni Američané se za něj modlí. Je to můj přítel a skvělý člověk, vynikající vůdce,“ řekl americký prezident. „Jsem přesvědčen, že to dobře dopadne. Je to silný muž, silná osobnost,“ dodal.

Lékař z newyorské ambulance v Queens.
Šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams s rouškou vyrobenou během pár...

Bývalý viceprezident a největší favorit na zisk demokratické kandidatury pro prezidentské volby Joe Biden v neděli prohlásil, že letní nominační sjezd Demokratické strany, který zvolí Trumpova protikandidáta v listopadových volbách, se možná bude muset odehrát na internetu. Vedení strany přitom již minulý týden rozhodlo, že akci s mnohatisícovou účastí kvůli koronaviru přesune z července na srpen.

Americké ministerstvo obrany v pondělí nařídilo všem lidem ve svých budovách, aby nosili látkovou pokrývku obličeje, pokud nemohou udržovat asi dvoumetrovou vzdálenost od ostatních osob. Již v pátek doporučily federální zdravotnické úřady nošení roušek všem občanům. Trump však prohlásil, že to není povinnost a že on ji nosit nehodlá. Biden naopak v neděli prohlásil, že roušku nosit na veřejnosti bude, a občany vyzval, aby naslouchali radám vědců.

Autor: