Litva - Česko 0:1. Důležitá výhra jednadvacítky, rozhodl Šašinka

TOP VIDEA
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čeští fotbalisté do 21 let v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy vyhráli 1:0 v Marijampole nad Litvou a udrželi první místo v tabulce čtvrté skupiny. Výběr trenéra Karla Krejčího vede o bod před Skotskem, které má však odehráno o zápas méně.

Český tým se sice musel obejít bez nejlepšího střelce a klíčového záložníka Ladislava Krejčího, ale od začátku měl zápas pod kontrolou. Na rozdíl od předchozího duelu ve Skotsku, kde navzdory převaze prohrál 0:2 a utrpěl první porážku v kvalifikaci, se tentokrát dokázal i prosadit.

Jako první zahrozil ve 20. minutě Sadílek, jehož centr nadělal Krapikasovi velké problémy. O dvě minuty později už hosté vedli. Bucha se na levé straně uvolnil, odcentroval a nikým nehlídaný Šašinka poslal český tým do vedení. Litva zahrozila ve 33. minutě, ale se Širvysovou ránou kolem zdi z přímého kopu si gólman Jedlička poradil.

Po přestávce z podobné pozice vystřelil z přímého kopu Janošek a jen těsně minul. Po hodině hry mohli Litevci, kteří ve druhé půli ožili, vyrovnat. Čeští hráči propadli na soupeřově polovině a Jankauskas šel sám na Jedličku. Domácímu útočníkovi ale střele nesedla a netrefil branku.

V 73. minutě se k odraženému míči dostal Šašinka, ale Krapikas jeho tvrdý volej nadvakrát zkrotil. Pět minut před koncem byli Litevci znovu blízko vyrovnání, Petkevičius však hlavičkoval těsně vedle. Ještě větší šanci nevyužili domácí v nastavění, kdy střelu Petkevičiuse zblízka vyrazil Jedlička.

Jednadvacítka díky vítězství udržela se ziskem 18 bodů první místo v tabulce, které zaručuje přímý postup na šampionát, kam projde také pět nejlepších celků z druhých míst. Druhé je Skotsko se 17 body a třetí Chorvatsko má 16 bodů, oba týmy však mají odehráno o zápas méně.

Výběr trenéra Krejčího zakončí kvalifikaci v listopadu v Řecku, kde potřebuje zvítězit. Do karet mu hraje los soupeřů, protože Skotové nastoupí za měsíc nejprve proti Chorvatsku a poté se představí v Řecku.

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.