Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Syrskyj zdůraznil významný nárůst ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země v posledních týdnech. Podle něj je Ukrajina naléhavě závislá na dodávkách dalších raket, munice, vojenského vybavení a bojové techniky.

Na zasedání kontaktní skupiny Syrskyj vyjádřil vděk americkému ministru obrany Lloydovi Austinovi, který v pátek oznámil, že Spojené státy plánují investovat do Ukrajiny šest miliard dolarů (v přepočtu přes 140 miliard Kč) na nákup raket do protivzdušných baterií a další vojenské vybavení.

To, že se situace na frontové linii na Ukrajině v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat, řekl už šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Vyjádřil se tak v době, kdy se ukrajinské síly snaží zadržet ruské jednotky, které v posledních měsících získaly jistá území a očekává se, že brzy ještě zintenzivní svoji ofenzívu.

"Myslíme si, že nás v blízké budoucnosti čeká poměrně náročná situace, " řekl Budanov. "Nebude však katastrofická, a to si musíme uvědomit. Armagedon nenastane, jak teď mnozí říkají ," uvedl dále. " Od poloviny května však budou problémy. Mluvím zejména o frontě... V polovině května, začátkem června to bude náročné období, " dodal.

Rusko o víkendu informovalo, že jeho síly získaly území u východního města Časiv Jar na východě Ukrajiny. Kyjev se obává, že pokud toto město ležící na strategické vyvýšenině padne, tak se Rusku otevře cesta k dalším důležitým městům v Donbasu.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dříve tento měsíc uvedl, že v případě porážky Ukrajiny v konfliktu s Ruskem nastane třetí světová válka. Ukrajina se brání proti ruské invazi a je závislá na dodávkách zbraní z USA a Západu. Pomoc USA má však zdržení kvůli obstrukcím ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni.

Významný balík pomoci pro Ukrajinu blokovali několik měsíců republikáni ve Sněmovně reprezentantů USA i přes několik žádostí Kyjeva. "V žádném případě to neovlivní vývoj situace na frontě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Všichni odborníci nyní tvrdí, že situace na frontě je pro ukrajinskou stranu velmi nepříznivá. Proto (americká pomoc) nebude moci nic změnit." dodal.

Analytici ISW upozorňují, že Rusko může využít nedostatku munice v ukrajinské armádě a dosáhnout významných územních zisků, zejména na západ od již dobytého města Bachmut.

Podle ISW je nedostatek munice v ukrajinských jednotkách natolik vážný, že vojáci mohou odpovědět na ruské útoky pouze omezeným počtem dělostřeleckých granátů. Ukrajinské dělostřelectvo je však stále považováno za přesnější.

Analytici ISW také varují, že nedostatek munice by mohl umožnit Rusku ovládnout město Časiv Jar v nadcházejících týdnech, které leží západně od Bachmutu.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskij předpokládá, že ruské vojenské velení chce město Časiv Jar v Doněcké oblasti obsadit do 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem.

Jak ve své zprávě z neděle připomněla britská stanice BBC, ruské jednotky začaly postupovat ve směru na Časiv Jar po dobytí nedalekého města Avdijivka. Časiv Jar je považován za důležitou baštu ukrajinské armády v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Oleksandr Syrskyj

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy