Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Trump chce v Grónsku otevřít alespoň americký konzulát. V plánu je na příští rok

Autor: ČTK, tva - 
24. srpna 2019
10:35

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na ministerstvo zahraničí, podle kterého je tento krok součástí širší arktické strategie Spojených států. V posledních dnech vyvolala velkou pozornost Trumpova snaha jednat s Dánskem o koupi Grónska. Poté, co premiérka Mette Frederiksenová jednání o této věci odmítla, zrušil šéf Bílého domu plánovanou cestu do Kodaně.

Americké ministerstvo zahraničí v dopise zahraničnímu výboru Senátu, který má agentura AP k dispozici, uvedlo, že plán na zřízení konzulátu v Grónsku je součástí širší strategie Spojených států na „posílení politických, hospodářských a obchodních vazeb napříč arktickou oblastí“.

Zastupitelský úřad by se měl příští rok otevřít v Nuuku, hlavním městě Grónska, které je autonomní součástí Dánského království. Konzulát by mimo jiné „sloužil jako efektivní platforma pro prosazování zájmů USA v Grónsku“, zdůvodnilo americké ministerstvo potřebu jeho otevření.

Trump vedl s dánskou premiérkou telefonát

Spojené státy konzulát v Grónsku poprvé otevřely v roce 1940 poté, co nacistické Německo obsadilo Dánsko. Zastupitelský úřad uzavřely v roce 1953.

Největší ostrov na světě se tento týden stal středem zájmu světových médií poté, co americký list The Wall Street Journal napsal, že má americký prezident Trump zájem Grónsko od Dánska koupit. Návrh odmítli grónští i dánští politici. Premiérka Frederiksenová označila debatu o prodeji části Dánského království za „absurdní“. Trump následně uvedl, že její reakce byla „nemravná“ a zrušil návštěvu Kodaně plánovanou na počátek září.

V pátek dánská agentura Ritzau informovala, že si Trump s Frederiksenovou telefonovali a vedli „konstruktivní rozhovor“, který se soustředil především na spolupráci zemí v oblasti bezpečnostní politiky. Dánská premiérka vyjádřila naději, že incident s Grónskem nebude mít dopad na vztahy mezi Dánskem a USA.

V sobotu Trump před odletem na summit skupiny zemí G7 v jihofrancouzském Biarritzu označil předsedkyni dánské vlády za „skvělou ženu“. „Máme s Dánskem velmi dobrý vztah... Zavolala mi a já jsem to velmi ocenil,“ řekl.

Pro Washington má Grónsko nemalý bezpečnostní význam. Letitá dohoda s Dánskem dává USA prakticky neomezené právo využívat leteckou základnu Thule, která leží na grónském území asi 1200 kilometrů za polárním kruhem. Zajímavé je Grónsko také kvůli svému velkému nerostnému bohatství, o které už zájem projevila například i Čína.

zadnice ( 24. srpna 2019 11:47 )

56.000 obyvatel a kozulát USA? Trump nedá a nedá pokoj dokud Grónsko nedostane jakýmkoliv způsobem!

Zobrazit celou diskusi