Zlatého lva na festivalu v Benátkách získal film s příšerou od Guillerma del Tora, cenu za scénář obdržel McDonagh

Zlatého lva na festivalu v Benátkách získal film s příšerou od Guillerma del Tora, cenu za scénář obdržel McDonagh

6 novinky, 3

Cenu za nejlepší film, tedy Zlatého lva, na letošním festivalu v Benátkách získal fantasy thriller The Shape of Water (Tvar vody) mexického režiséra Guillerma del Tora.

V sobotu večer to oznámila porota vedená americkou herečkou Annette Beningovou.

Film, jenž měl premiéru v druhý den přehlídky, zvítězil v konkurenci 21 snímků. Porazil tak mimo jiné očekávanou novinku George Clooneyho zvanou Suburbicon nebo film Alexandra Payna Zmenšování.

Po jedenácti dnech projekcí Benátky podle kritiků dokázaly, že opět snesou srovnání s široce uznávanými festivaly v Cannes či Torontu, tvrdí agentura Reuters.

Vítězný snímek The Shape of Water s herci Michaelem Shannonem, Sally Hawkinsovou a Octavií Spencerovou vypráví o němé uklízečce, která se sblíží s tajuplným obojživelným tvorem uvězněným ve vládní laboratoři.

Příšera s fosforeskující kůží připomínající křížence člověka a ryby. V laboratoři čeká na pitvu – vědci na jejím dýchacím ústrojí chtějí dělat pokusy.

„Chtěl bych cenu věnovat všem začínajícím mexickým nebo latinskoamerickým filmařům, kteří by rádi zkusili štěstí v žánru fantasy a natočili pohádku či podobenství. Pokud vám všichni namítají, že to nejde, nevěřte jim. Jde to,“ řekl del Toro, když cenu přebíral.

„Pokud zůstanete věrni tomu, co děláte, což jsou v mém případě příšery, můžete dokázat cokoliv,“ doplnil režisér, jenž prý na Shape of Water pracoval po dobu šesti let.

„Je ...

    Číst dál art.ihned.cz