Zemřel herec a dabér Vlastimil Bedrna, první český „hlas“ Homera Simpsona

Zemřel herec a dabér Vlastimil Bedrna, první český „hlas“ Homera Simpsona

9 novinky, 4

Na jevišti Bedrna prožil bezmála půlstoletí. V Rokoku působil jako herec a mim až do začátku sedmdesátých let, kdy bylo tehdejší soubor zrušen.

Kromě působení v Rokoku hrál Bedrna i v Divadle Na zábradlí, kde mu životní role přidělovali režiséři zvučných jmen jako Evald Schorm, Jan Grossman či Petr Lébl. Další role měl i během osmi let v Divadle Pod Palmovkou, naposledy třeba ve Williamsově Kočce na rozpálené plechové střeše.

Ve filmu a v televizi hrál menší, převážně komediální role. Televizní diváci si ho budou pamatovat například jako popleteného dvořana z pohádky Co takhle svatba, princi? nebo hospodského ze seriálu Kačenka a strašidla. Film mu dal příležitost třeba v pohádkovém příběhu S čerty nejsou žerty, z vážnějších rolí pak ve snímcích Božská Ema či Pozor, vizita.

Často též spolupracoval s rozhlasem a především dabingem. Jeho hlas zněl jak v animovaných seriálech pro děti (Včelka Mája, My z Kačerova), tak v titulech pro dospělé diváky, do dabérské historie se ale zapsal především jako první český dabér Homera Simpsona. Hlavu svérázné rodiny namluvil ve dvanácti sériích, poté ho vystřádal Vlastimil Zavřel.

Před patnácti lety totiž Vlastimil Bedrna prodělal mrtvici a na jeviště ani do dabingového studia se už nevrátil.

    Číst dál ceskatelevize.cz