Zeman dostal dva miliony na kampaň. Poskytl mu je zbrojař Strnad
Foto: www.ceskenoviny.cz

Zeman dostal dva miliony na kampaň. Poskytl mu je zbrojař Strnad

7 novinky, 5

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal na svůj předvolební transparentní účet první velký dar. Dva miliony korun mu poslala firma Dako-CZ, kterou vlastní zbrojař Jaroslav Strnad a slovenský podnikatel ruského původu Alexej Beljajev.

Dar doprovází popis "darovací smlouva". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček o zaslaných dvou milionech nevěděl. "To je pro mě nová informace," napsal Aktuálně.cz. Stanovisko firmy Dako-CZ, která vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla, redakce zjišťuje.

Podnikatel Strnad podporuje Zemana dlouhodobě. Straně SPO, která se k prezidentovi hlásí, věnoval v letech 2013 a 2014 dohromady 3,5 milionu korun. Naopak Zeman například letos v březnu navštívil Strnadovu společnost Excalibur Army ve Šternberku a před dvěma lety slavnostně otevřel novou halu Dako-CZ v Třemošnici.

Miloš Zeman má na svém transparentním účtu téměř 2,5 milionu korun, drtivou většinu příspěvků tvoří haléřové příspěvky. Zeman se zavázal, že kampaň před prezidentskými volbami nepovede, v ulicích se přesto objevily billboardy s jeho fotografií a heslem "Zeman znovu 2018".

Jejich vylepení však nefinancoval prezident z transparentního účtu, ale spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede kancléř Vratislav Mynář.

    Číst dál zpravy.aktualne.cz