Praha16°
Volby ve Finsku jen vyhráli sociální demokraté jen těsně před nacionalisty3Foto© idnes.cz

Volby ve Finsku jen vyhráli sociální demokraté jen těsně před nacionalisty

, 7 novinky, 2 zhlédnutí

Středolevá Sociálnědemokratická strana Finska v čele s Anttim Rinnem zvítězila se 17,7 procenta hlasů a obsadí tak 40 ze 200 křesel v parlamentu. Pravicoví nacionalisté ze Strany Finů získali 17,5 procenta hlasů a budou mít 39 mandátů. Jen o jedno křeslo méně obsadí konzervativní Národní koaliční strana a dosavadní vládní strana by měla mít 31 křesel.

Sestavování vlády ale podle DPA nebude jednoduché. Už v kampani všechny hlavní strany uvedly, že se Stranou Finů spolupracovat nebudou. Nastat tak může podobná situace jako nedávno ve Švédsku, kde ve volbách loni v září také výrazně bodovala protiimigrační strana (Švédští demokraté), která skončila třetí. Tradiční politické strany se pak snažily sestavit vládu bez této strany, což se povedlo až za čtyři měsíce, kdy dosavadní premiér a šéf sociálních demokratů Stefan Löfven vytvořil menšinový kabinet.

Agentura Reuters už dříve uvedla, že úspěch pravicových nacionalistů ve Finsku by mohl vylepšit šance bloku nacionalistických stran v květnových volbách do Evropského parlamentu. V čele Strany Finů stojí od roku 2017 zastánce tvrdé linie Jussi Halla-aho, který prosazuje zpřísnění protiimigrační politiky a vystoupení Finska z EU.