Vietnamský expolitik unesený v Berlíně dostal v Hanoji doživotní trest
Foto: www.ceskatelevize.cz

Vietnamský expolitik unesený v Berlíně dostal v Hanoji doživotní trest

5 novinky, 4

Hanoj - Někdejší vietnamský poslanec a manažer státní firmy Trinh Xuan Thanh, kterého loni v létě unesli vietnamští agenti z Berlína, byl dnes ve vlasti odsouzen k doživotnímu vězení. Hanojský soud ve stejném procesu poslal na 13 let za mříže i bývalého člena nejužšího vedení vládnoucí komunistické strany Dinh La Thanga. Oba byli součástí skupiny více než dvou desítek obžalovaných ze zpronevěr stamilionů dolarů ve státní ropné a plynárenské společnosti PetroVietnam.

Trinh Xuan Thanh byl odsouzen "ke 14 letům za špatné hospodaření a na doživotí za zpronevěry", uvedla vietnamská média.

Minulý měsíc zatčený Dinh La Thang je podle agentury Reuters po desetiletích prvním členem mocného politbyra, který v zemi stanul před soudem. Šestapadesátiletý muž vedl ropnou a plynárenskou firmu PetroVietnam v letech 2009 až 2011. Loni v květnu jej komunistická strana vyloučila z 19členného politbyra.

Trinh Xuan Thanh byl podle Německa loni na konci července za bílého dne unesen v centru Berlína. K únosu byla přitom použita v Praze pronajatá dodávka, do níž byl Thanh za bílého dne násilím posazen. Vůz si pronajal Vietnamec s trvalým pobytem v České republice. Česko tohoto muže koncem loňského srpna vydalo do Německa k trestnímu stíhání. Dvaapadesátiletý bývalý manažer PetroVietnamu a komunistický poslanec žádal v Německu o azyl.

Hanoj ale tvrdila, že se nakonec sám vydal vietnamským úřadům.

    Číst dál zpravy.aktualne.cz