Ve Varnsdorfu zemřeli zřejmě na otravu oxidem uhelnatým dva lidé
Foto: www.ceskenoviny.cz

Ve Varnsdorfu zemřeli zřejmě na otravu oxidem uhelnatým dva lidé

7 novinky, 13

Varnsdorf (Děčínsko) - Dva lidé dnes zemřeli ve Varnsdorfu na Děčínsku, třetí skončil v nemocnici. Pravděpodobně šlo o otravu oxidem uhelnatým, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Jednou z obětí je nezletilé dítě.

Tragédie se odehrála pravděpodobně dopoledne. "Došlo k úmrtí dvou osob. Jedna osoba byla v ohrožení života transportována vrtulníkem do nemocnice. Pravděpodobně se mohlo jednat o otravu oxidem uhelnatým," uvedla Poláčková. Policie případ dál vyšetřuje. "Zjišťujeme okolnosti, jak k události došlo a jestli nedošlo k nějakému pochybení," dodala Poláčková.

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez zápachu, který vzniká nedokonalým spalováním organických látek. Při vdechování se váže na hemoglobin obsažený v červených krvinkách místo kyslíku.

Ze statistik vyplývá, že v České republice je v souvislosti s únikem oxidu uhelnatého každoročně intoxikováno více než tisíc lidí, asi čtvrtina z nich musí být hospitalizována. Na následky otravy umírá ročně v průměru asi sto lidí. Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště - kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody. K otravám přispívá i zateplení a výměna oken, tedy větší utěsnění obydlí, což brání přirozenému pohybu vzduchu a větrání.

    Číst dál ceskenoviny.cz