Izrael nehodlá tolerovat vojenskou přítomnost Íránu ve své blízkosti
Foto: www.novinky.cz

Izrael nehodlá tolerovat vojenskou přítomnost Íránu ve své blízkosti

6 novinky, 5

Damašek/Jeruzalém - Při sobotních izraelských náletech na Sýrii padlo nejméně šest syrských vojáků a jejich spojenců. Oznámila to v neděli exilová skupina syrských ochránců lidských práv (SOHR). Izraelci provedli útok na syrské a íránské cíle v Sýrii v odvetě za to, že íránští bojovníci vyslali bezpilotní letadlo nad Izrael. Izraelská armáda dron sestřelila a při syrské protiletecké palbě, která následovala, přišla o stíhací stroj F-16.

Izraelský ministr pro tajné služby Jisrael Kac řekl, že Izrael dal útoky najevo, že nehodlá tolerovat íránskou vojenskou přítomnost ve své blízkosti a že bude nadále rozhodně reagovat na jakoukoli další provokaci.

Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že izraelské letectvo zasadilo Íránu útokem na jeho cíle v Sýrii "těžkou ránu". "Budeme dál útočit na všechny, kteří se pokusí zaútočit na nás. Je to naše politika a tak to zůstane," řekl Netanjahu na zasedání vlády.

Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu a současný člen kabinetu Joav Galant řekl, že Izrael "pouze nemluví, ale jedná". "Doufám, že teď i Syřané dobře pochopili, že to, že hostí Íránce na syrském území, je poškozuje," sdělil ministr výstavby.

Podle armády bylo při izraelské odvetě zasaženo íránské stanoviště, odkud byl vyslán dron, další čtyři íránské pozice a osm syrských. "Oni i my víme, co jsme zasáhli; dáme jim nějaký čas, aby to strávili a pochopili, jak jsme věděli, že má...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz