Ústavní soud odmítl stížnost kvůli vícenásobným podpisům. Do volby prezidenta jde všech 9 kandidátů
Foto: domaci.ihned.cz

Ústavní soud odmítl stížnost kvůli vícenásobným podpisům. Do volby prezidenta jde všech 9 kandidátů

7 novinky, 3

Přímé volby prezidenta se může zúčastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Ústavní soud odmítl stížnost Terezie Holovské. Kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců Holovská neúspěšně zpochybnila u Nejvyššího správního soudu (NSS) kandidaturu pěti uchazečů o Hrad a poté se obrátila ještě na ústavní soudce.

Plénum se ve středu stížností zabývalo při neveřejném zasedání, odmítlo ji jako zjevně neopodstatněnou. "Odůvodnění bude zveřejněno po doručení písemného vyhotovení usnesení účastníkům řízení," řekla bez dalších podrobností mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

NSS podnět Holovské odmítl v prosinci spíše z formálních důvodů. Narážel na fakt, že Holovská se sama o registraci neuchází, ale chce pouze zpochybnit pět jiných uchazečů. Podle ústavní stížnosti je podmínka domáhat se vlastní registrace nelogická a nesmyslná.

NSS ale v odmítavém rozhodnutí zároveň zkritizoval vnitro za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta, který se bude ucházet o politickou podporu. Protentokrát ale Petr Hannig, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek zůstali zaregistrovaní, přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich.

Nikdo, kdo měl takzvanou aktivní legitimaci, totiž registraci včas a řádně nezpochybnil.

    Číst dál domaci.ihned.cz