NYT: Trump chtěl propustit vyšetřovatele v aféře kolem ruského vlivu Muellera
Foto: zahranicni.eurozpravy.cz

NYT: Trump chtěl propustit vyšetřovatele v aféře kolem ruského vlivu Muellera

6 novinky, 3

Washington - Americký prezident Donald Trump chtěl propustit zvláštního vyšetřovatele v aféře kolem ruského vlivu Roberta Muellera. Na poslední chvíli si to ale rozmyslel poté, co odchodem pohrozil i právní poradce Bílého domu.

Informuje o tom v pátek deník The New York Times (NYT) s odvoláním na dobře informované zdroje.

Sám Trump informaci popírá. "Jsou to lživé zprávy, přátelé, lživé zprávy," řekl novinářům na ekonomickém fóru v Davosu.

Trump se loni v létě údajně chystal propustit Muellera, který byl pověřen vedením zvláštního vyšetřování možného ruského ovlivňování předloňské prezidentské předvolební kampaně, "kvůli různým konfliktům zájmů". Od svého záměru ale ustoupil na poslední chvíli poté, co právní poradce Bílého domu Don McGahn pohrozil svým odstoupením.

Trump tvrdil, že Mueller nemůže být nestranný například kvůli sporu o dluh vůči jeho golfovému klubu ve virginském Sterlingu. Kromě toho se prezident domníval, že je Mueller v konfliktu zájmů, protože pracoval pro stejnou advokátní kancelář, která zastupovala Trumpova zetě a poradce Jareda Kushnera.

Muellerovo vyšetřování se opírá o obvinění amerických tajných služeb vůči Rusku, že se mimo jiné hackerskými útoky vměšovalo do americké předvolební kampaně s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho vyzývatelce v soupeření o Bílý dům Hillary Clintonové.

Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Mueller se konkré...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz