Trump odvolal ministra zahraničí Tillersona. Nahradí ho šéf CIA Pompeo
Foto: zpravy.aktualne.cz

Trump odvolal ministra zahraničí Tillersona. Nahradí ho šéf CIA Pompeo

17 novinky, 2

Washington - Americký prezident Donald Trump odvolal Rexe Tillersona z funkce ministra zahraničí USA. Novým šéfem americké diplomacie bude dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Potvrdil to sám Trump na Twitteru.

Novou šéfkou CIA se stane Gina Haspelová, bude tak první ženou v této funkci.

Trump Tillersona pochválil za práci, kterou více než rok v úřadu ministra zahraničí odváděl. "Za posledních 14 měsíců jsme dosáhli skvělých dohod," napsal Trump s tím, že Tillersonovi a jeho rodině přeje vše dobré. V oficiálním prohlášení pak ujistil, že Pompeo je "správný člověk pro tuto práci".

Tillerson se v úterý vrátil z cesty po afrických zemích, kterou o den zkrátil. Do Washingtonu přiletěl jen několik hodin před Trumpovým oznámením.

O sporech mezi oběma muži se hovořilo již loni na podzim, kdy se očekávala Tillersonova rezignace. Americký list New York Times pak v prosinci napsal, že se chystá výměna Tillersona za Pompea. Trump to tehdy označil za lež.

Že jsou v Trumpově týmu spory, odhalila také událost z minulého týdne. Donald Trump oznámil, že se setká do konce května se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, aniž by o tom Tillersona dopředu informoval.

Podle zdrojů agentury Reuters z Bílého domu chtěl Trump přeskládat svůj tým na složitá vyjednávání o odzbrojení Severní Koreje, která právě probíhají.

Tillerson pracoval od roku 1975 v těžařské společnosti E...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz


    Donald Trump, 6 měsíců
    Trump nahradil ministra Tillersona šéfem CIA Mikem Pompeo