Trump prodloužil dočasnou výjimku z placení cel pro EU o měsíc
Foto: www.ceskatelevize.cz

Trump prodloužil dočasnou výjimku z placení cel pro EU o měsíc

18 novinky, 3

Washington - Americký prezident Donald Trump prodloužil dočasnou výjimku z placení cel na dovoz hliníku a ocele pro Evropskou unii, Mexiko a Kanadu do prvního června. Ve svém prohlášení to sdělil Bílý dům.

Washington oznámil prodloužení výjimky jen několik hodin před jejím vypršením. Výjimka měla skončit v úterý v 6:01 SELČ, zdůraznila agentura Reuters.

Bílý dům chce v následujícím měsíci pokračovat v jednání o trvalé výjimce pro EU, Kanadu a Mexiko. Kanada a Mexiko nyní jednají s USA o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

"Vláda prodlužuje jednání s Kanadou, Mexikem a Evropskou unií o závěrečných 30 dní. Ve všech těchto jednáních se vláda zaměřuje na kvóty, které omezí dovoz, zabrání překládce a ochrání národní bezpečnost," stojí v prohlášení Bílého domu.

Agentura Reuters s odkazem na zdroj obeznámený s rozhodnutím Bílého domu uvedla, že pokud se dohody nepodaří uzavřít, po prvním červnu už nenastane žádné další prodloužení, které by mohlo uvalení cel zvrátit nebo oddálit.

S Argentinou, Austrálií a Brazílií se již USA v zásadě dohodly a do měsíce mají se zeměmi dojednat všechny podrobnosti dohody.

Jižní Korea se dohodla na trvalém osvobození od cel na ocel, a to v rámci jednání o aktualizaci vzájemné obchodní dohody. Korea souhlasila, že sníží dodávky ocele do USA z loňské úrovně o zhruba 30 procent. Cla na hliník však stále platí i pro Koreu.

Trump r...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz