Trump nařídil vyšetřování francouzské digitální daně, hrozí odvetnými cly4Foto© zpravy.aktualne.cz

Trump nařídil vyšetřování francouzské digitální daně, hrozí odvetnými cly

, 11 novinky, 2 zhlédnutí

Americký prezident Donald Trump nařídil vyšetřit, zda francouzská daň namířená proti internetovým gigantům nediskriminuje americké firmy. Oznámil to ve středu americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer, podle něhož úřady prověří i to, zda má Paříž k zavedení tříprocentní digitální daně důvod. Pokud Washington usoudí, že jsou americké firmy nespravedlivě daněny, může přijít s odvetnými kroky, například v podobě cel. Paříž se hájí tím, že daň, kterou ve čtvrtek definitivně schválil Senát, je v souladu s mezinárodními úmluvami.

"Státy jsou v daňových otázkách suverénní. Takže z našeho hlediska je nemístné použít obchodní nástroj k útoku na suverénní stát," uvedlo podle agentury Reuters francouzské ministerstvo financí.

Návrh zákona o digitální dani ve středu po dolní komoře parlamentu schválil i Senát. Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se podle Reuters týká firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (640 milionů korun) a celosvětově nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun). Platí zpětně od začátku letošního roku.