Marta Kubišová se v Praze rozloučila Modlitbou a písní Beatles
Foto: www.ceskenoviny.cz

Marta Kubišová se v Praze rozloučila Modlitbou a písní Beatles

9 novinky, 3

Zpěvačka Marta Kubišová v pátek večer zřejmě naposledy vystoupila v Praze. V beznadějně vyprodané Lucerně v závěru koncertu nabídla také legendární skladbu Modlitba.

"Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Zloba, závist, zášt, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou," zpíval našlapaný sál. Diváci měli slzy v očích a po písni aplaudovali vestoje.

Píseň s hudbou Jindřicha Brabce a textem, který na motivy Jana Amose Komenského napsal Petr Rada, se po vojenské okupaci 21. srpna 1968 stala symbolem odporu proti vpádu armád Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Píseň se dvě desítky let nesměla vysílat v televizi ani rozhlase. Kubišová ji pak zpívala na demonstracích na Václavském náměstí a Letné v listopadu 1989. V posledních pár letech a měsících začala být znovu aktuální.

"Přeju vám krásné dny," rozloučila se žijící legenda s lidmi. Nekonečné ovace ji vrátily na pódium, kde si s dojatým publikem zazpívala píseň z repertoáru Beatles Hej Jude.

Koncert zahájila videoprojekce, v níž se ze svého obdivu ke Kubišové vyznaly osobnosti tuzemské kultury včetně Karla Gotta. Vystoupení pak Kubišová za doprovodu skupiny Petra Maláska zahájila písní Někde musí být ráj. Zpěvačka, která většinu koncertu absolvovala vsedě na židli se skleničkou vody na dosah, poté zazpívala své slavné písně ze 60. let jako Harmonika, Lampa, Ring-o-ding a S nebývalou ochotou, které doprovodil nadšený ...

    Číst dál magazin.aktualne.cz