Praha18°
Střelba v mešitách na Novém Zélandu si vyžádala 49 mrtvých© ct24.ceskatelevize.cz

Střelba v mešitách na Novém Zélandu si vyžádala 49 mrtvých

, 5 novinky, 6 zhlédnutí

Christchurch (Nový Zéland) - Nejméně 49 lidí dnes zahynulo při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Zdravotnické úřady v zemi sdělily, že dalších 48 lidí utrpělo zranění, někteří z nich jsou v kritickém stavu. Podle informací českého ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi útoku žádní čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že se jednalo o dobře plánovaný teroristický čin.

V souvislosti s útokem byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a má v sobotu stanout před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, mohlo by ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Označil ho za "pravicového extremistu a násilnického teroristu". Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Střelec si svůj čin nahrával a v přímém přenosu vysílal na internetu. Sedmnáctiminutový videozáznam byl následně ze sociálních sítí stažen. Před svým činem také útočník zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že ho k činu přivedly protiimigrační motivy.