Spor o globální oteplování patří minulosti. Ke škodě prosperity jsme prohráli, míní Klaus
Foto: zpravy.e15.cz

Spor o globální oteplování patří minulosti. Ke škodě prosperity jsme prohráli, míní Klaus

5 novinky, 2

Berlín - Spor o globální oteplování patří podle bývalého českého prezidenta Václava Klause minulosti. Jeho strana v něm prohrála, míní. Klaus v sobotu o tématu hovořil na předvolebním mítinku protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) v bavorském Norimberku.

Otázka změn klimatu a globálního oteplování patřila mezi Klausova oblíbená témata ještě v době, kdy byl českou hlavou státu. Například v rozhovoru s americkou televizí Fox News v roce 2009 řekl, že "ono velmi malé globální oteplení, které zažíváme, je důsledkem přirozených příčin".

V rozporu s názorem drtivé většiny odborné komunity tehdy také řekl, že úloha člověka je v něm "velmi malá, téměř zanedbatelná."

V sobotu připustil, že jeho strana tuto debatu nevyhrála. "I spor o takzvané globální oteplování patří minulosti. Navzdory evidentní a dobře dokumentované 'klimatické pauze' (18 let nedošlo k žádnému zvýšení globálních teplot) vyhráli klimatičtí alarmisté tento spor - se všemi dobře známými negativními důsledky pro svobodu a prosperitu," nechal se slyšet Klaus.

Není úplně zřejmé, o jaký osmnáctiletý úsek jde. Vědci většinou hovoří o období mezi lety 1998 až 2013, přičemž takové přestávky v růstu teplot považují za normální. Některé novější analýzy, například amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA), navíc tvrdí, že se globální oteplování v tomto období vůbec nezpomalilo.

Roky 2015 a 20...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz