Soud zprostil obžaloby policistu viněného ze zranění motorkáře
Foto: www.ceskenoviny.cz

Soud zprostil obžaloby policistu viněného ze zranění motorkáře

7 novinky, 3

Praha - Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil obžaloby policistu Šimona Vaice, který byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Jeho jednání podle soudu není trestným činem.

Motocyklista, jenž měl v té době zákaz řízení, při srážce utrpěl vážná zranění. Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti. "Důkazy nesmí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat," řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. "Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku," uvedl soudce. Podle něj nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený.

"Zákon počítá s tím, že osobě, vůči které bude donucovací prostředek použit, bude způsobena újma. Připouští, aby ta újma byla nepřiměřená. Protože při odvrácení útoku musí být použita razantnější síla, než je síla útočníka, aby mohlo být dosaženo cíle," doplnil.

Policista podle obžaloby loni 16. června zastavil ujíždějícího motorkáře tak, že mu z protisměru vjel do cesty služebním autem. Podle žalobce Michala Muravského tak nevytvořil zátaras, ale náhlou překážku, na kterou řidič motocyklu neměl šanci zareagovat. Do auta řidič narazil v rychlos...

Číst dál ceskenoviny.cz