Turecký nejvyšší soud potvrdil trest vězení pro dva Čechy
Foto: www.ceskenoviny.cz

Turecký nejvyšší soud potvrdil trest vězení pro dva Čechy

12 novinky, 17

„Nejvyšší soud v Ankaře v tomto případu rozhodl a potvrdil rozsudek soudu nižší instance, což znamená šest let a tři měsíce odnětí svobody pro oba dva ty naše Čechy,“ uvedla pro iDNES.cz zaměstnankyně MZV Irena Valentová. Turecká strana o rozsudku informovala české velvyslanectví v Ankaře v pondělí.

Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, mohou se ale podle Valentové pokusit podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. „Nelze ale předjímat, zda soud případ přijme,“ doplnila Valentová.

„Co se týká dalších kroků, tak my se o ten případ i nadále zajímáme. Konkrétně náš náměstek pro sekci právní a konzulární již zažádal o schůzku s tureckými partnery, tedy konkrétně se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti, aby o tomto případu dále jednal,“ nastínila Valentová.

Všelichová a Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Jejich fyzický stav je dobrý a jejich rodiny jsou v kontaktu s českou konzulkou, řekla Valentová.

Šest let a tři měsíce za spolupráci s kurdskými milicemi už dvojici Čechů v prosinci potvrdil odvolací soud (informovali jsme zde). Advokáti odsouzených Čechů podali dovolání, trest však potvrdil i turecký nejvyšší soud.

O zadržení Čechů na hranicích Sýrie informoval turecký tisk 17. listopadu 2016. Podle něj se Všelichová a Farkas připojili ke kurdským milicím YPG. Ty bojují na severu Sýrie a Ankara je považuje za ter...

    Číst dál zpravy.idnes.cz