Senátoři rozšíří žalobu na Miloše Zemana o nečinnost při odvolání ministra Staňka4Foto© domaci.ihned.cz

Senátoři rozšíří žalobu na Miloše Zemana o nečinnost při odvolání ministra Staňka

, 15 novinky, 3 zhlédnutí

Aktualizace: 09.07.2019 15:20 Vydáno: 09.07.2019, 15:18

Praha - Ústavní žaloba senátorů na prezidenta Miloše Zemana bude rozšířena o nečinnost prezidenta při odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. Pod původní verzi žaloby se podepsalo 34 senátorů, aktualizovanou podobu budou muset zákonodárci podepsat znovu, doplnil šéf Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 (SEN 21) Václav Láska. Senát by měl žalobu pro hrubé porušení ústavy projednávat pravděpodobně na zasedání pléna 24. července, řekl Vystrčil.

Zeman více než měsíc nevyhověl návrhu ČSSD na odvolání Staňka a jeho nahrazení místopředsedou strany Michalem Šmardou. Nepřijal Staňkovu demisi a ministra dosud neodvolal ani na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO), které však podle ústavy hlava státu vyhovět musí. Sociální demokracie kvůli sporu zvažuje odchod z vlády.

Žaloba, kterou Láska představil na konci dubna, je postavena na tom, že Zeman neustále více či méně závažnými skutky ústavu porušuje. Popisuje Zemanovy skutky, které jsou podle tvůrců hrubým porušením ústavy. Prezident v polovině června na TV Barrandov řekl, že návrh žaloby je ústavní negramotnost a že jeho kroky nebyly v rozporu s ústavou.