Sáblíková se na vícebojařském světovém šampionátu přiblížila medaili

10 novinky, 1

Hamar - Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na mistrovství světa ve víceboji třetí místo v závodě na 1500 metrů a průběžně je v Hamaru i nadále čtvrtá. Před závěrečnou pětkou, ve které bude hlavní favoritkou na vítězství, ji dělí jen 83 setin sekundy od průběžně třetí Antoinette de Jongové z Nizozemska. V čele je stále překvapivě Japonka Miho Takagiová, která se o zlato utká s hlavní favoritkou, Nizozemkou Ireen Wüstovou.

Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová byla na patnáctistovce osmnáctá a v celkovém hodnocení obsadila při své premiéře na šampionátu 17. místo. V závěrečné pětce, do které se kvalifikovala jen osmička nejlepších, se již nepředstaví.

Sáblíková obhajuje v Norsku triumfy z předešlých dvou let, ale o šanci na boj o zlato přišla už v sobotní úvodní pětistovce, kde na Takagionou a Wüstovou ztratila více než sekundu. Poté sice vyhrála trojku, ale posunula se díky tomu jen do hry o bronz.

V dnešním prvním startu se představila ve dvojici s De Jongovou, dokázala ji porazit a snížila ztrátu na třetí místo. V závěrečném závodě by měla bronz vybojovat, pokud se nestane nic mimořádného. Zatímco osobní rekord Sáblíkové, která se letos na pětce stala již podeváté mistryní světa, je 6:42,66 minuty, maximem De Jongové je výkon 6:56,45. Na posledním šampionátu v Kangnungu je dělilo téměř sedm sekund.