Podnikatelé nebudou mít registr zákonných povinností, odmítl ho Senát
Foto: zpravy.aktualne.cz

Podnikatelé nebudou mít registr zákonných povinností, odmítl ho Senát

6 novinky, 3

Praha - Podnikatelé nebudou mít od příštího roku vlastní registr povinností, které by museli plnit podle českých zákonů. Senát to dnes odmítl jako protiústavní. Sněmovna už jeho veto poslanecké novely o Hospodářské a Agrární komoře nestihne přehlasovat vzhledem k závěru svého volebního období.

"Zákon zavádí nerovnost mezi občany z důvodu jejich sociálního postavení," uvedla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za Zelené). Podle ní by novela přinesla neoprávněnou pozitivní diskriminaci podnikatelů. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek za předkladatele přislíbil námitkám do budoucna vyhovět.Sněmovna chtěla novelou zavést takzvaný Právní elektronický systém (PES), který by umožnil podnikatelům, aby spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek.

Registr měla vést Hospodářská komora, podle níž by systém mohl podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.Navrhovaný systém by byl podle kritiků duplicitní s projektem, který chystá ministerstvo vnitra. Spor se vedl také o nově zaváděnou povinnost navrhovatele právního předpisu zpracovat strukturovaně do samostatné přílohy přehled povinností, které podnikatelům z navrhované předlohy vyplývají.

Příloha se měla objevit i ve Sbírce zákonů.Zásadním problémem novely je podle senátora a předsedy Strany práv občanů Jana Veleby to, že pokud by povinnost podnikat...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz