Rath měl i ve vazbě nárok na poslanecké náhrady, potvrdil soud2Foto© irozhlas.cz

Rath měl i ve vazbě nárok na poslanecké náhrady, potvrdil soud

, 4 novinky, 5 zhlédnutí

David Rath měl jako poslanec nárok na paušální náhrady i v době, kdy byl ve vazbě kvůli podezření z korupce, rozhodl Nejvyšší soud. Poslanecká sněmovna tak neuspěla s dovoláním proti rozhodnutí, podle kterého musela Rathovi doplatit 280 000 korun. V době, kdy byl tehdejší poslanec ČSSD Rath omezený na svobodě, mu dolní komora parlamentu vyplácela plat, nikoliv však víceúčelové paušální náhrady. Podle soudů všech stupňů to byla chyba.

Bývalý poslanec ČSSD David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz „Nejvyšší soud dospěl k závěru, že poslanci Parlamentu České republiky přísluší paušální náhrada výdajů také za dobu, kdy je ve výkonu vazby,“ stojí v rozhodnutí nejvyšší instance. Je dostupné na úřední desce.

Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl Rathovi už v roce 2015. V následujícím roce potvrdil rozhodnutí také Městský soud v Praze, podle nějž dolní komora rozhodla o zkrácení náhrad v podstatě svévolně. Následovalo dovolání sněmovny. Jeho vyřízení se ale protáhlo, Nejvyšší soud totiž čekal na pravomocné skončení trestního řízení.