Prioritou KSČM je zdanění církevních restitucí
Foto: www.novinky.cz

Prioritou KSČM je zdanění církevních restitucí

7 novinky, 3

Hlavní prioritou komunistických poslanců v programu schůze Sněmovny, která začala, je návrh KSČM na zdanění finančních náhrad církvím v rámci tzv. církevních restitucí. Novinářům to řekl předseda ÚV KSČM, místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

»Považujeme to za krok, který udělá alespoň zčásti narovnání poměrů, které tady nastaly po dramatickém přijetí zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, který odmítlo 80 procent občanů ČR,« prohlásil Filip. Zdůraznil, že pro jeho schválení bylo potřeba hlasu pravomocně odsouzeného poslance, a česká veřejnost se s tím dodnes nesmířila. »Je potřeba, abychom se k tomuto tématu řádně vrátili,« dodal.

Další prioritou komunistů na této schůzi je vše, co se týká změn Ústavy ČR. Filip vzpomněl senátní návrh týkající se Ústavního soudu a předlohu SPD o obecném referendu. »Předpokládám, že návrh SPD o referendu nebude v prvním čtení doprojednán na této schůzi, a KSČM podpoří návrh na uspořádání semináře, na kterém bychom provedli srovnávací právní analýzu jednotlivých systémů referend, která se konají v zemích EU, případně ve světě, tak, aby ČR skutečně po 25 letech tento zákon měla,« uvedl předseda komunistů.

Podle svých slov si je vědom toho, že diskuse o možném zavedení referenda v ČR vzbuzuje mnohé kontroverze na jednání ústavně právního výboru nebo v komisi pro Ústavu ČR, která se tím zabývala.

    Číst dál halonoviny.cz