Praha22°
Přes Filipíny se přehnal tajfun Phanfone, na svědomí má 16 obětí3Foto© irozhlas.cz

Přes Filipíny se přehnal tajfun Phanfone, na svědomí má 16 obětí

, 6 novinky, 8 zhlédnutí

Manila Tajfun Phanfone, který se v posledních dvou dnech přehnal přes Filipíny, za sebou zanechal nejméně 16 obětí. Podle agentury AFP to oznámily filipínské úřady. Agentura Reuters s odvoláním na činitele krizových složek píše o 13 potvrzených obětech. Tajfun se zároveň z Filipín přesunul nad Jihočínské moře, nejvážněji zasažené oblasti ale byly ráno stále bez internetu či telefonního spojení.

Bouře zasáhla souostroví v jihovýchodní Asii v úterý pozdě večer a ve středu postupovala přes jeho území směrem na západ. Provázely ji silné deště a nárazy větru o rychlosti až 195 kilometrů v hodině, které ničily domy i elektrické vedení. Více než 58 000 lidí se podle Reuters muselo preventivně přesunout z domovů do evakuačních center, nejméně 20 000 cestujících ovlivnilo rušení letů či lodních spojů.

„Desetitisíce lidí museli v této zemi s výraznou katolickou většinou strávit Štědrý večer a první svátek vánoční v provizorním ubytování nebo zaseklí daleko od domova,“ napsala AFP. Filipínské území Phanfone v noci na dnešek opustil, bouře nyní podle meteorologů slábne a směřuje dále na západ.