Pozvánku na inauguraci nedostali rektoři, europoslanci a hejtmani. Zavolám na Hrad, slíbil šéf sněmovny
Foto: domaci.eurozpravy.cz

Pozvánku na inauguraci nedostali rektoři, europoslanci a hejtmani. Zavolám na Hrad, slíbil šéf sněmovny

27 novinky, 5

PRAHA Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) by měl pozvat na inauguraci prezidenta Miloše Zemana všechny rektory vysokých škol i všechny hejtmany. Předsedu dolní komory k tomu v úterý vyzvali představitelé sněmovních klubů.

Odmítli tak Vondráčkovo tvrzení, že si hosty na akt prezidentského slibu, který se uskuteční ve čtvrtek na Pražském hradě při společné schůze Sněmovny a Senátu, vybírá prezidentská kancelář.

Vondráček uvedl, že sněmovna zve na společnou schůzi všechny poslance, senátory a členy vlády. „Ostatní jsou hosté a hostitelem je Pražský hrad. Seznam hostů nemám k dispozici, nevím, kdo pozván byl a nebyl,“ uvedl Vondráček s tím, že je to obvyklá praxe po roce 1989.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek namítl, že pozvánky jsou výhradně v pravomoci předsedy Sněmovny a že při minulé inauguraci všech 700 pozvánek kontrolovala tehdejší šéfka dolní komory Miroslava Němcová (ODS). „Je to společná schůze obou komor, není to akce Miloše Zemana, (poradce) Martina Nejedlého a (mluvčího) Jiřího Ovčáčka,“ poznamenal Kalousek.

Předseda lidoveckých poslanců Jan ženeva Bartošek uvedl, že podle jeho informací nebyli kromě brněnského a plzeňského rektora pozváni ani všichni hejtmani, z nichž někteří vystoupili při letošní prezidentské volbě proti Zemanovu znovuzvolení. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pozvánku nedostali europoslanci.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek...

    Číst dál lidovky.cz