Premiér Sobotka doručil návrh na jmenování Pilného na Hrad. Je nezbytné, aby prezident konal dle ústavy, vyzval Zemana
Foto: zpravy.e15.cz

Premiér Sobotka doručil návrh na jmenování Pilného na Hrad. Je nezbytné, aby prezident konal dle ústavy, vyzval Zemana

9 novinky, 0

Návrh na jmenování poslance Ivana Pilného (ANO) ministrem financí byl doručen na Pražský hrad. Na Twitteru to ve čtvrtek oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby ve věci konal. Zeman se krátce po půlnoci vrátil z návštěvy Číny, před odletem na ni uvedl, že se vládní krizí bude zabývat po svém návratu.

"Návrh na jmenování Ivana Pilného ministrem financí doručen na Hrad. Od 5. května tam leží odvolání (dosavadního ministra) Andreje Babiše (ANO). Je nezbytné, aby prezident konal dle ústavy," napsal Sobotka. Babišovo odvolání zdůvodnil podezřeními, že se vicepremiér vyhýbal placení daní a že ovlivňoval média, která prostřednictvím Agrofertu vlastnil. Babiš tato podezření odmítl.

Zeman dosud návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl. Prezident to zdůvodňoval tím, že čeká na souhlas hnutí ANO a také na návrh kandidáta, který Babiše v úřadu nahradí. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček později během návštěvy Číny uvedl, že prezidentův postoj k záležitosti zveřejní příští týden v úterý na své tiskové konferenci.

Babiš ve středu po dohodě se Sobotkou, že úřad převezme Pilný, oznámil, že prezidenta požádá, aby návrhům na jeho odvolání a jmenování Pilného vyhověl. Řekl rovněž, že předpokládá, že sám odejde z ministerstva do konce měsíce.

Sobotka v úterý řekl, že je třeba, aby prezident ihned po svém návratu z Číny vyhověl návrhům na personální změny ve vládě. P...

    Číst dál tyden.cz