Píchnutí do vosího hnízda. Trump i přes varování uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele
Foto: tn.nova.cz

Píchnutí do vosího hnízda. Trump i přes varování uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele

29 novinky, 8

Washington/Jeruzalém - Uznáváme Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesuneme tam - i když ne hned - naše velvyslanectví.

Zhruba toto pronese americký prezident Donald Trump ve středu po sedmé hodině večer v mimořádném vystoupení, věnovaném Izraeli.

Jako první americký prezident výslovně uzná Jeruzalém za izraelskou metropoli a neodloží rozhodnutí kvůli tomu, že se na správě města musí nejprve dohodnout Izraelci a Palestinci.

Islámské země Trumpa kritizují, evropské ho vyzývají, aby svůj postoj ještě zvážil. Co je v sázce, se pokoušíme stručně shrnout formou pěti otázek a odpovědí.

Proč se Trump rozhodl oznámit, že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunou tam velvyslanectví z Tel Avivu?

V předvolební kampani Donald Trump zdůrazňoval podporu Izraele a sliboval, že americkou ambasádu přesune z Tel Avivu do Jeruzaléma, po čemž Izraelci dlouhodobě volají.

Trump tak splní jeden z bodů svého prezidentského programu, přestože ještě ani není vybrané místo, kde by budova měla stát, a potrvá nejméně čtyři roky, než se tam americké velvyslanectví skutečně přemístí.

Konzervativní část americké Republikánské strany a také velká část americké veřejnosti Izrael silně podporují, tedy i uznání Jeruzaléma za jeho hlavní město.

Pro Trumpa jde o příležitost získat voliče na svoji stranu v době, kdy jeho popularita klesá a podle posledního průzkumu Gallupova ústavu je s jeho...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz