Padlé vojáky posmrtně povýšili. Speciál s jejich ostatky budou nad Českem doprovázet gripeny

Padlé vojáky posmrtně povýšili. Speciál s jejich ostatky budou nad Českem doprovázet gripeny

27 novinky, 5

Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu Martina Marcinu, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Ministerstvo obrany to v úterý uvedlo na twitteru. Povýšení ministrovi navrhl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun na tiskové konferenci řekl, že letoun pro ostatky tří vojáků odletí z Česka v úterý večer. Vrátí se ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí stíhací letouny Gripen. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15. Návrat ostatků do České republiky v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů.

Pietního aktu na letišti se zúčastní prezident Miloš Zeman i další vysocí ústavní činitelé. Přítomni budou i zástupci armády a 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde padlí vojáci sloužili.

Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vojáků vyneseny na katafalky umístěné před nastoupenými jednotkami Čestné stráže Armády ČR. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Smuteční ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Ceremoniál potrvá asi půl hodiny.

"Po smutečním aktu vyjede kolona doprovázena Hradní stráží a Vojenskou policií. Občané budou moci vzdát poctu padlým vojákům na trase z Ruzyně na Vítězně náměstí," dodal Baloun s tím, že rodiny všech padl...

    Číst dál zpravy.aktualne.cz